Parafia
św. Barbary
w Bieruniu Nowym

Pogrzeby

Śmierć bliskich zawsze jest wydarzeniem wstrząsającym i trudnym. W takich chwilach trudno o wszystkim pamiętać i ciężko jest nie działać w wielkich emocjach. Dlatego parę przypomnienia o tych istotnych sprawach formalnych, ale również kilka słów o pogrzebie chrześcijańskim.

 

 

Dla spełnienia formalnych wymogów pogrzebu chrześciajńskiego zmarły powinien być naszym parafianinem. Jeżeli tak nie jest, a pogrzeb według woli zmarłego lub rodziny ma się odbyć w naszej parafii potrzebne jest zezwolenie proboszcza miejca zamieszkania zmarłego na odprawienie ceremonii pogrzebowej.

 

Należy przy ustalaniu daty i godziny pogrzebu, przynieść ze sobą kartę i akt zgonu (bywa, że karta zgonu jest już pozostawiona w Urzędzie Stanu Cywilnego, wtedy oczywiście tylko akt zgonu). W trakcie przyjmowania zgłoszenia pogrzebu, duszpasterz zanotuje w kartotece parafialnej oraz księdze zmarłych fakt śmierci parafianina.

 

Co do form pogrzebu warto wiedzieć, że składa się on z trzech części:

  • w kaplicy cmentarnej,
  • mszy św. (może odbyć się w innym czasie i miejscu),
  • modlitwa nad grobem.

Te trzy części mogą być ze względu na okoliczności zmienione. Na przykład Msza św. odprawiana bez obecności zwłok w innym czasie lub miejscu, wtedy po pierwszej stacji następuje trzecia - i jest to normalna forma pogrzebu chrześcijańskiego w Kościele katolickim.

 

Z różnych powodów proponuje się tą zwykłą formę pogrzebu np. gdy ktoś ewidentnie nie chodził do kościoła, nie tyle z powodu choroby, ile zwykłej niechęci. Zgodnie zatem z życzeniem wyrażonym przez zmarłego - przez całe jego życie przez postawę, a nie zgodnie z życzeniem rodziny, Msza św. proponowana jest w innym czasie. W takim wypadku uroczysta forma pogrzebu wynikała by raczej z formalizmu i rytualizmu niż z prawdziwej pobożności.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Świętej Barbary, siedziba: Bieruń Nowy, Kościelna 3.