Parafia
św. Barbary
w Bieruniu Nowym

III Zakon Świętego Franciszka

 

Wspólnota Trzeciego Zakonu Świeckich Franciszkanów zaistniała w naszej parafii 26 czerwca 1996 r. Utworzyło ją 13 osób. Na spotkaniu 6 lipca został wybrany zarząd. Pierwszą przełożoną została: p. Rozalia Blacha. Na zatępcę wybrano p. Marię Trela. Obowiazki sekretarza powierzono p. Barbarze Momot. Skarbnikiem Wspólnoty została p. Małgorzata Rojek. 

 

Opiekunem Trzeciego Zakonu jest ks. pr. Andrzej Kubat.

 

 

 

W każdy I czwartek miesiąca Wspólnota spotyka się na Mszy św. poprzedzonej adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne - szczególnie z naszej parafii. Druga część spotkania odbywa się w sali Domu Parafialnego. Podczas Mszy św. 4 października 1998r. którą odprawił ks. prob. Andrzej Bartoszek został poświęcony nasz sztandar - III Zakonu św. Franciszka i Rycerstwa Niepokalanej.

 

25 października 1998r. Wspólnota Franciszkanska razem z całą parafią uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu jakim było poświęcenie naszej nowej świątyni, którego dokonał Metropolita Górnośląski Ks. Arcybiskup Damian Zimoń. 21 stycznia 2007r. przeżyliśmy uroczystość wprowadzenia relikwii św. Franciszka do naszej parafii. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył: Ojciec Tobiasz Kołodziejczyk. Koncelebrowali Ks. prob Eugeniusz Mura z Imielinia i nasz Ks. prob. Andrzej Bartoszek. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe oraz wiele Gości z całej III Sekcji Regionu Katowickiego.

 

W Polsce Franciszkański Zakon Świeckich dzieli się na 15 regionów, liczy blisko 17 tysięcy członków, skupionych w około 600 wspólnotach, działających przy klasztorach franciszkańskich i parafiach diecezjalnych.

 

Zachęcamy i zapraszamy wszystkich, którzy czując w sobie ducha franciszkańskiego pragną naśladować Jezusa Chrystusa na wzór św. Franciszka żyjąc w stanie świeckim, aby przyłączyli się do naszej wspólnoty franciszkańskiej i by razem z nami głosili współczesnemu światu, a szczególnie naszym współparafianom przesłanie pokoju i dobra.

 

Serdecznie zapraszamy na nasze spotkanie w każdy I czwartek miesiąca
po Mszy św. o godz. 17.00.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Świętej Barbary, siedziba: Bieruń Nowy, Kościelna 3.